Házirend

H Á Z I R E N D


2016.09.01.

















Készítette: Tamásné Kurucz Ilona
                             óvodavezető

ASZALÓI ÓVODA HÁZIRENDJE

BEVEZETÉS
Az óvodai házirendet, az intézményvezető előterjesztése alapján a nevelőtestület fogadja el.
A házirend biztosítja a működés kereteit:
                                                            -     a nevelési feladatok ellátásához, 
                                                            -     a közösségi élet szervezéséhez és lebonyolításához,
                                                            -     az értékek közvetítéséhez.
A házirend jogforrás, melynek megsértése jogsértés.
Házirend célja:
Segítse elő az intézmény nevelési programjának megvalósítását, szabályozza a belső rendet ezért követése mindenki számára kötelező.
A HÁZIREND jogi érvényű dokumentum, megállapítja a gyerekek, szülők és az óvoda dolgozóinak jogait, kötelességeit, melyeket be kell tartani a gyermekek egészséges fejlődése érdekében. Szerepe, hogy segítse az óvodai közösségi élet megszervezését, valamint biztosítsa az egyéni jogok érvényesülését oly módon, hogy az mások jogait korlátozná, vagy a közösség életét zavarná.
A gyermeki jogok érvényesítése az óvoda dolgozóinak kötelessége!
A Házirendben meghatározott eljárások, szabályok csak az óvodában történő jogszerű belépéstől az óvoda jogszerű elhagyásáig terjedő időre, valamint a Pedagógiai Programban szereplő óvodán kívüli foglalkozások, programok idejére érvényesek.
Ezen házirend:
·                     2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről és annak módosításáról
·                     A nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló módosított 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet
·                     A gyermek védelméről szóló és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. Törvény rendelései alapján készült.
·                     Az alapító okiratot Aszaló Községi Önkormányzat Képviselő-testülete 2/2016. (05.27.) Kt. határozatával hagyta jóvá.


A házirend hatálya
A házirend hatálya kiterjed az intézmény valamennyi óvodás kisgyermekére és szüleikre, továbbá az intézmény valamennyi alkalmazottjára.
Az adott nevelési évre vonatkozó és érvényes házirendet minden nevelési év első napján a szülők megkapják, s annak átvételét a szülők aláírásukkal igazolják, ekkor lép hatályba.
A házirend módosítása
A házirend módosítására akkor kerülhet sor, ha a vonatkozó jogszabályokban változás áll be, vagy ha a szülők képviselőik útján, illetve a nevelőtestület erre javaslatot tesz.
Az óvoda Házirendje, valamint a csoportok Heti és Napirendje kifügesztve megtalálhatóak a csoportok faliújságján.
AZ ÓVODA ADATAI
Az óvoda neve:                                       Aszalói Óvoda
Az óvoda címe:                                      3841 Aszaló, Rákóczi út 95.
Az óvoda telefon száma:                       46/ 395-917
Az óvoda fenntartója:                            Aszaló Község Önkormányzat
                                                                 Képviselőtestülete
                                                                 3841. Aszaló,Rákóczi út 78.
Az intézmény vezetőjének neve:          Tamásné Kurucz Ilona
AZ ÓVODÁBA VALÓ FELVÉTEL
1.      Az óvodába a felvétel jelentkezés útján történik, május első hetében a felvételi előjegyzési naplónak kitöltésével. A felvételről az óvodavezető dönt a mindenkori tanügyigazgatás jogszabályainak figyelembe vételével.
2.      A gyermek igénybe veheti az óvodát, ha:
·         életévét betöltötte
·         szobatiszta, egészséges
·         szülei az étkezési díjat befizették
·         a körzeti, vagy választott óvodája férőhellyel rendelkezik
      3.   A 3. életévüket augusztus 31-ig betöltött gyerekek óvodakötelesek, számukra az óvodai nevelés napi 4 órában kötelező.
     4.  Szülő kérésére (családi körülményei; képességeinek kibontakoztatása; sajátos helyzete indokolja) a jegyző az óvodavezető és a védőnő egyetértésével, a gyermek jogos érdekeit szem előtt tartva, kizárólag a gyermek ötödik életév betöltéséig adhat felmentést.
     5.  Az óvodába felvett gyerek óvodába járása kötelező.
A GYERMEK KÖTELESSÉGE, HOGY
·                     az intézményes nevelés-oktatásban részt venni, tankötelezettségét teljesíteni, a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik. Az a gyermek, akinek esetében azt a szakértői bizottság javasolja, további egy nevelési évig az óvodában részesül ellátásban, és ezt követően válik tankötelessé. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a kormányhivatal a szülő kérelmére szakértői bizottság véleménye alapján engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje a tankötelességének teljesítését,
·                     részt vegyen a kötelező és választott foglalkozásokon,
·                     óvja saját és társai testi épségét, egészségét,
·                     szülő hozzájárulása esetén részt vegyen egészségügyi szűrővizsgálaton,
·                     megtartsa az óvoda helyiségei és az óvodához tartozó területek használati rendjét,
·                     megőrizze, illetőleg az előírásoknak megfelelően kezelje az óvodában használt játékokat, eszközöket, óvja az óvoda létesítményeit, eszközeit,
·                     az óvoda vezetői, pedagógusai és alkalmazottai, óvodatársai emberi méltóságát és jogait tiszteletben tartsa.

A GYERMEK JOGA, HOGY
·                     érzelmi biztonságot nyújtó derűs, szeretetteljes óvodai légkörben nevelkedjen,
·                     a nevelési - oktatási intézményben biztonságos és egészséges környezetben neveljék és oktassák, óvodai életrendjét pihenő idő, szabadidő, testmozgás beépítésével, sportolási, étkezési lehetőség biztosításával életkorának és fejlettségének megfelelően alakítsák ki, különös tekintettel, a mással nem helyettesíthető játékra,
·                     személyiségét és emberi méltóságát, jogait tiszteletben tartsák, és védelmet kell számára biztosítani, fizikai és lelki erőszakkal szemben. A gyermek nem vehető alá testi fenyítésnek,
·                     személyiség jogait, így különösen személyiségének szabad kibontakozásához való jogát, önrendelkezési jogát, cselekvési szabadságát családi élethez és magánélethez való jogát az óvoda tiszteletben tartsa, e jogának gyakorlása azonban nem korlátozhat másokat ugyanezen jogainak érvényesítésében.
·                     nem veszélyeztetheti a saját és társai, az óvoda alkalmazottai egészségét, testi épségét, valamint a művelődéshez való jog érvényesítéséhez szükséges feltételek megteremtését, fenntartását,
·                     képességeinek, érdeklődésének, adottságainak megfelelő nevelésben részesüljön, képességeit figyelembe véve továbbtanuljon,
·                     állapotának, személyes adottságának megfelelő megkülönböztetett ellátásban részesüljön, és életkorától függetlenül a pedagógiai szakszolgálat intézményéhez forduljon segítségért,
·                     az oktatási jogok biztosához forduljon,
·                     családja anyagi helyzetétől függően, külön jogszabályban meghatározott esetekben kérelmére térítésmentes vagy kedvezményes étkezésben részesüljön, továbbá. hogy részben vagy egészben mentesüljön a törvényben meghatározott, a gyermekeket terhelő költségek megfizetése alól, vagy engedélyt kapjon a fizetési kötelezettség teljesítésének halasztására vagy a részletekben való fizetésre.
·                     a sajátos nevelési igényű gyermekek joga, hogy különleges bánásmód keretében állapotának megfelelő pedagógiai, konduktív pedagógiai ellátásban részesüljön attól kezdődően, hogy igényjogosultságát megállapították.
·                     ha beilleszkedési, tanulási nehézségekkel küzd, fejlesztő foglalkozásra jogosult, óvodai nevelés keretében valósítható meg.

A SZÜLŐ KÖTELESSÉGE, HOGY:
·                     gondoskodjon gyermeke értelmi, testi. érzelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről, arról, hogy gyermeke teljesítse kötelességeit, továbbá megadjon ehhez minden tőle elvárható segítséget, együttműködve az óvodával, figyelemmel kísérje gyermeke fejlődését,
·                     elősegítse gyermekének közösségbe történő beilleszkedését, az óvoda rendjének, a közösségi élet magatartási szabályainak elsajátítását,
·                     biztosítja gyermeke óvodai nevelésben iskolai életmódra való felkészítő foglalkozáson való részvételét, továbbá tankötelezettségének teljesítését,
·                     szükség esetén gyermekével megjelenjen a nevelési tanácsadáson, továbbá biztosítsa gyermekének az óvodapszichológusi vizsgálaton és a fejlesztő foglalkozáson való részvételét, ha a gyermekkel foglalkozó pedagógusok kezdeményezésére a nevelőtestület erre javaslatot tesz. Ennek a kötelezettségének a szülő nem tesz eleget, a kormányhivatal kötelezi a szülőt kötelezettségének betartására,
·                     tiszteletben tartsa az óvoda vezetői, pedagógusai, alkalmazottai emberi méltóságát és jogait, tiszteletet tanúsítson irántuk,
·                     megtegye a szükséges intézkedéseket gyermeke jogainak érvényesítésében,
·                     gyermekét naponta tisztán, gondozottan hozza óvodába, naponkénti tisztálkodás: fürdés, zuhanyzás, naponként tiszta alsónemű, felsőruházat.
·                     zsákban ellenőrizze naponta a váltóruhát és a váltócipő állapotát,
·                     rendszeresen kapcsolatot tartson fenn gyermeke pedagógusaival.
·                     a gyermeke adottságainak, képességeinek, érdeklődésének megfelelően, saját vallási, világnézeti meggyőződésére, nemzetiségi hovatartozására tekintettel szabadon választhat óvodát.

A SZÜLŐ JOGAI:
·                     A szülő gyermeke adottságainak, képességeinek, érdeklődésének megfelelően, saját vallási, világnézeti meggyőződésére, nemzetiségi hovatartozására tekintettel szabadon választhat óvodát.
·                     kiválasztja a sajátos nevelési igényű gyermek számára megfelelő ellátást nyújtó nevelési-oktatási intézményt az illetékes szakértői bizottság szakértői véleménye alapján.
·                     megismerje az óvoda pedagógiai programját, házirendjét, tájékoztatást kapjon az abban foglaltakról;
·                     rendszeresen és részletes tájékoztatást kapjon gyermeke fejlődéséről, magaviseletéről és érdemi tájékoztatást, neveléséhez tanácsokat, segítséget kapjon;
·                     kezdeményezze szülői szervezet létrehozását, és annak munkájában, továbbá a szülői képviselők megválasztásában mint választó és mint megválasztható személy részt vegyen;
·                     írásbeli javaslatát az intézmény vezetője, a nevelőtestület, szülői munkaközösség, a pedagógus megvizsgálja, és arra a megkereséstől számított tizenöt napon belül a szülői munkaközösségtől legkésőbb a tizenötödik napot követő első ülésen érdemi választ kapjon;
·                     a nevelési-oktatási intézmény vezetője vagy a pedagógus hozzájárulásával részt vegyen a foglalkozásokon;
·                     személyesen vagy képviselői útján – jogszabályban meghatározottak szerint – részt vegyen az érdekeit érintő döntések meghozatalában;
·                     oktatási jogok biztosához forduljon;
·                     fogadóórát kezdeményezhet, hogy gyermeke fejlődéséről, magaviseletéről rendszeres, részletes és érdemi tájékoztatást, a neveléshez tanácsokat, segítséget kapjon.
·                     szülők jogait az óvodában működő szülői munkaközösség képviseli. A szülői szervezet tagja lehet bármelyik szülő. A szülői szervezet vezetését csoportonként 2 tag irányítja, akit a szülők választanak. Szülői szervezet tagjai közül elnököt választ, aki képviseletükben eljár;
·                     A szülői-szervezet tájékoztatást kérhet, és tanácskozási jogkörrel bír minden olyan kérdésben, mely a gyermekek nagyobb csoportját érinti.
·                     Lehetőség van:
-          a pedagógiai program megismerésére (mivel nyilvános helyen található),
-          az óvodai nevelő-munka csoportonkénti látogatására előre egyeztetett időpontban a vezető illetve csoportvezető óvónő engedélyével.

AZ ÓVODA NYITVA TARTÁS, MUNKAREND:
·         Az óvoda hétfőtől péntekig 7 órától – 1630 óráig tart nyitva.
·         Reggel 7 – 730 óráig a kijelölt csoportban, ügyeleti rendszerrel, összevontan biztosítunk foglalkozást azon gyerekek részére, akiknek szülei a munkahelyi elfoglaltságuk miatt ezt igénylik.
·         Gyermek az óvodában maximum 9,5 órát tartózkodhat.
·         Az óvodában a nevelési év szeptember 01-től - augusztus 31-ig tart.
·         A gyermekek heti és napirendje az életkori sajátosságok figyelembe vételével minden csoportban a Pedagógiai Programban meghatározott szempontok alapján történik, mind három csoportban.
·         A téli zárás időpontja – karácsony és szilveszter között – az általános iskola téli szünetével azonos időpontban lesz.
·         Az óvoda nyári zárása a fenntartó által meghatározott időben és ideig tart. A szülőket február 15-ig értesítjük az időpontról.
·         Az óvoda a 20/2012. EMMI rendelet 3.§.(5) bekezdése értelmében tanévenként 5 „nevelés nélküli munkanapot” tarthat, melyről a szülőket az esedékes nevelés nélküli munkanap előtt 7 nappal tájékoztatja. Ezeken a munkanapokon az óvoda nem üzemel, de a szülő kérésére gyermek felügyeletéről gondoskodik (nevelési értekezletek, minőségfejlesztési feladatok, szakmai és egyéb szervezeti továbbképzések megtartására vehetők igénybe).
A GYERMEKEK ÉRKEZÉSÉNEK ÉS TÁVOZÁSÁNAK RENDJE:
1        Az óvodába felvett gyermekek óvodába járása kötelező.
2        Az óvodai tevékenység zavartalan működése érdekében a gyerekek lehetőleg 700 – 845 óra között érkezzenek meg az óvodába, és a szülő minden esetben személyesen adja át az óvodapedagógusnak, vagy a dajkának. Csak az így átadott gyermekért tudunk felelősséget vállalni.
3        A szülő írásbeli kérelmére sem járhat egyedül óvodába a gyermek!
4        A gyerekek úti magatartásáért az óvoda nem vállal felelősséget.
5        A szülőkön kívül csak a szülők által megbízott személy viheti el a gyermeket (aki már felnőtt korú, 18 életévét betöltötte) az óvodából. A szülő ez irányú kérelmét személyesen vagy írásban adja le az óvónőnek. Gyermek az óvodába maga nem jöhet, és nem mehet egyedül haza! A gyermeket az óvodából a fiatalkorú testvér, rokon nem viheti el, nem adhatjuk oda!
6        A szülő – gyermeke érdekében – köteles leadni egy telefonszámot, pl. lakás, munkahely, illetve mobil, ahol napközben elérhető, valamint azok változását azonnal jelezni.
7        Azokon a rendezvényeken, melyekre a szülők is hivatalosak, a szülő köteles a gyermeke biztonságáról gondoskodni, felügyelni rá és az óvoda szabályait betartani.
8        Az óvodába érkezés legkésőbbi időpontja 845, utána érkező gyermeket nem tudjuk fogadni, mert zavarja az óvodai napirendet. A későn érkező gyermek nem tud részt venni folyamatosan és rendszeresen a játékban, fejlesztésekben. Így ez akadályozza az iskolai életre való felkészítését.
9        Az óvoda főbejárati ajtója 9 órától 1230 óráig, majd 13 órától 1530 óráig zárva van, hogy a gyermekek nevelését senki ne zavarja

Az étkezéssel kapcsolatos teendők
  • Az óvodában a gyermekek részére napi háromszori étkezést biztosítunk.
  • - tízórai           930 – 10 óráig
  • - ebéd              12 – 1245 óráig
·         - uzsonna        15– 1530 óráig.
  • A gyermekvédelmi törvény 151. § (5) bekezdése határozza meg azok körét, akik az étkezési kedvezményre jogosultak 2015. 09. 01-től. Ingyenes étkeztetésre jogosult az óvodáskorú gyermek, ha:
-           rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
-          tartósan beteg vagy fogyatékos, illetve olyan családban él, amelyben ilyen gyermeket nevelnek
-          olyan családban él, amelyben három vagy több gyermeket nevelnek
-          vagy amelyben a szülő nyilatkozata alapján az egy főre jutó havi jövedelem összege - nem haladja meg a kötelező legkisebb munkabér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegének 130%-át (89. 408.- Ft-ot)
-           vagy nevelésbe vették
Nem vehető igénybe a normatív kedvezmény:
-          a nevelőszülőnél
-           gyermekotthonban vagy
-          más bentlakásos intézményben ideiglenesen hatállyal elhelyezett gyermekek után.
Változatlan szabály, hogy a normatív kedvezmény csak egy jogcímen vehető igénybe.
  • A gyermekvédelmi törvény 151. § (9) bekezdése továbbra is lehetővé teszi, hogy a gyermek lakóhelye szerinti önkormányzat a gyermek egyéni rászorultsága alapján további gyermekenkénti kedvezményt állapítson meg.
  • Az ingyenes étkezésre nem jogosult szülő minden év szeptemberében kereseti igazolást ad le, az étkezési díjat megállapítása érdekében.
  • Az ideiglenes hatállyal kihelyezett gyermekek után illetve nem a felvevő körzetben lakó gyermekek után (akiknek nem jár az ingyenes étkezés) 100%-os térítési díjat fizet a nevelőszülő illetve a szülő, gondozó.
  • Étkezési térítési díjat minden hónapban a megadott időpontban, az élelmezésvezetőnél kell befizetni. A befizetés mindig egy hónappal előre történik.
  • A gyermek óvodából való távolmaradását a szülő köteles az előző napon 9 óráig személyesen vagy telefonon bejelenteni az étkezési nyilvántartásba vételük miatt.
  • A lemondott étkezések a következő befizetéskor kerülnek jóváírásra.
  • Be nem jelentett hiányzás esetén arra a napra is térítési díjat fizet a szülő.
  • Hiányzás után szintén az előző napon köteles 9 óráig a szülő értesíteni az óvodát, hogy gyermeke számára másnap igényli az étkezést. Ennek elmulasztása esetén nem tudunk a gyermeknek étkezést biztosítani.
  • Ha a Szülő előre nem jelzi, akkor minden héten hétfőn a gyermeknek étkezést kérünk.
A FOGLALKOZÁSRÓL VALÓ TÁVOLMARADÁS
Ha a gyermekek az óvodai foglalkozásokról távol maradnak, azt a szülőknek igazolniuk kell!
1        A mulasztást igazoltnak tekintjük, ha a szülő azt előre bejelentette.
2        Előzetes be nem jelentett hiányzás esetén a gyermek orvosi igazolással jöhet újra óvodába.
3        Betegség esetén a gyermek csak orvosi igazolással jöhet ismét a közösségbe. A szülő az igazolást köteles óvodába érkezéskor az óvónőnek leadni.
4        A beteg gyermek az orvos által meghatározott időszakban nem látogathatja a nevelési-oktatási intézményt. Azt, hogy a gyermek ismét egészséges és látogathatja az intézményt, orvosnak kell igazolnia.
5        Óvodaköteles korban lévő (3 évet betöltött) gyermek óvodába járása kötelező a Kn. törvény 8.§ (1) (2) (4) (5) bekezdése alapján. A jegyző a szülő kérelmére és az óvodavezető, valamint a védőnő egyetértésével, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, az ötödik életév betöltéséig felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja. A gyerekek igazolatlan hiányzása hatósági eljárást von maga után.
6        Ha a nemzeti köznevelési törvény 8.§ (2) bekezdése alapján (óvodaköteles) vesz részt az óvodai nevelésben és egy nevelési évben igazolatlan mulasztása eléri a tíz nevelési napot az óvoda vezetője a mulasztásról tájékoztatja az általános szabálysértési hatóságot( gyámhatóság, gyermekjóléti szolgálat ).
7        A szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 247. § c) pontja szerint szabálysértési tényállás megvalósulásához szükséges mulasztás mértéke az adott nevelési évben összesen a) az Nkt. 8. § (2) bekezdés alapján (óvodaköteles) óvodai nevelésben részt vevő gyermekek esetén tizenegy nap.
8         Nkt. 53. § (1) Megszűnik az óvodai elhelyezés, ha
a) a gyermeket másik óvoda átvette, az átvétel napján,
b) a jegyző a szülő kérelmére engedélyt adott a gyermek óvodából történő kimaradására,
c) a gyermeket felvették az iskolába, a nevelési év utolsó napján,
d) az óvodába járási kötelezettségét külföldön teljesítő gyermek eléri a tanköteles kort. A gyermek óvodai jogviszonyának megszüntetéséről az óvoda írásban értesíti a gyermek állandó lakóhelye vagy tartózkodási helye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjét.
      9   Ha az óvodai jogviszony megszűnik, a gyermek adatait a jogviszony megszűnésével            egyidejűleg az óvoda nyilvántartásából törölni kell.

GYERMEKEK EGÉSZSÉGVÉDELMÉVEL KAPCSOLATOS SZABÁLYOK
  • Az óvodában csak egészséges gyermek tartózkodhat.
  • A gyermekek tiszta ruhában, gondozottan járjanak óvodába.
  • Beteg, lázas, gyógyszert szedő gyermek saját, és társai egészségének védelme érdekében az óvodát nem látogathatja!
  • A napközben megbetegedett gyermeket – az óvónő értesítése után – a szülő köteles a legrövidebb időn belül elvinni az óvodából.
  • A betegen kiadott gyermek másnap csak orvosi igazolással jöhet óvodába.
  • Ha a gyermek, fertőző beteg  - amikor a szülő tudomására jut -, köteles azonnal bejelenteni az óvónőknek.
  • Gyógyszert gyermekeknek nem adunk! Gyógyszert a csoportban dolgozó óvónőnek nem adhat át gyermeke gyógykezelésére a szülő, (pl. antibiotikumot, szem- és orrcseppet, fájdalom csillapítót, stb.) csak abban az esetben, ha a gyermek állandó gyógyszerszedést igényel és erről a háziorvostól vagy kezelő orvosától igazolást hoz (pl. szívbetegség, asztma stb.).
  • A szülő köteles gyermeke részére gondoskodni  tornafelszerelésről, fogmosó pohárról, fogkeféről, ágynemű garnitúráról.
  • A személyes eszközökbe a gyermek jelét bele kell rajzolni, varrni.
  • A jellel el nem látott ruhákért semmilyen felelősséget nem vállalunk!
  • A kabátokra akasztót varrjanak a szülők!
  • Felesleges ruhadarabokat vigyék haza a szülők!
  • Háromhavonként, illetve fertőző betegség után tanácsos a gyermek fogkeféjét cserélni.
  • A gyermek ágyneműjét 2 hetente mossák ki a szülők, jól zárható zsákban tisztán hozzák vissza az óvodába.
  • A szülő naponkénti rendszerességgel ellenőrizze a gyerekek által használt váltócipőt, ruházatot, a gyermek személyes dolgait.
  • Óvodába érkezéskor semmiféle ennivalót, édességet nem szabad behozni, kivéve: a gyermek születésnapja, névnapja, amikor nem házi készítésű süteményt, szörpöt lehet hozni, illetve gyümölcsnapon gyümölcsöt. (Ünnepeinken csak készen vásárolt süteményt, szörpöt fogadunk el /ANTSZ/).
  • Az óvoda területére állatot behozni tilos!
  • Az óvoda egész területén dohányozni tilos!
AZ ÓVODA ÓVÓ-VÉDŐ ELŐÍRÁSAI
1        Az óvodapedagógusnak átadott gyermekek egészségéért és testi épségéért a szülő megérkezéséig az óvónő felel.
2        Kérjük, hogy a gyermekekkel kapcsolatban, illetve magánjellegű beszélgetésekre az óvodapedagógust munkája közben hosszabb időre ne vonják el a gyermekcsoporttól, mert az, balesetet idézhet elő, illetve zavarja a nevelés-oktatás folyamatát.
3        Az óvónő a rábízott gyermekekkel minden nevelési év kezdetén, valamint kirándulások előtt és egyéb szükséges esetben - a gyermekek életkorának megfelelően ismerteti az egészségük és testi épségük védelmére vonatkozó előírásokat, veszélyforrásokat, az elvárható magatartásformát és ezek elsajátításáról meggyőződik. A csoportban és az udvaron lévő tárgyak helyes használatára állandóan felhívjuk a gyermekek figyelmét.
4        Ha a gyermeket baleset éri, a vele foglalkozó óvodapedagógus kötelessége az elsősegélynyújtás, valamint szükség esetén az orvosi ellátás, beavatkozás biztosítása, továbbá a szülő haladéktalan értesítése.
5        A gyermek az óvodába balesetveszélyes játékokat, tárgyakat, pl. gyufa, tű, kés ...stb nem hozhat be. Lehetőség szerint ne viseljen ékszereket, mert az, balesetveszélyes is lehet, továbbá elvesztésükért felelősséget vállalni nem tudunk!
6        Az ANTSZ előírásait figyelembe véve a szülő a csoportszobába (nyílt nap, rendezvények kivételével), mosdóba nem léphet be, gyermekét az ajtóig kísérheti.
7        Az udvar területén - épület, udvar - görkorcsolyával, gördeszkával, kerékpárral közlekedni a gyermekek biztonsága érdekében nem szabad!
8        Dohányzás az óvoda egész területén tilos!
9        A gyermekek védelmének érdekében az ajtókat 9 órától 1230-ig illetve 13 órától 1530óráig zárva tartjuk.
10    Kérjük a szülőket, hogy a gyermekek étkezését ebédidőben illetve uzsonnánál kopogással, illetve ajtónyitással ne zavarják.
11    Tűzriadó és bombariadó esetén a Tűzriadó tervben megfogalmazott teendőket kell alkalmazni.
AZ ÓVODA HELYISÉGEINEK HASZNÁLATI RENDJE
·                     Az óvoda létesítményeit, helységeit az óvoda teljes nyitva tartásának ideje alatt rendeltetésüknek megfelelően, az állagmegóvás szem előtt tartásával kell használni.
·                     Az óvoda minden dolgozója, illetve az óvodába járó gyermekek és szüleik felelősek:
                        -.A közösségi tulajdon védelméért, állagának megőrzéséért.
                  - Az óvoda rendjének, tisztaságának megőrzéséért.
                  - Az óvoda berendezéseinek rendeltetésszerű használatáért.
                  - Az energiafelhasználással való takarékoskodásért.
                  - A tűz, a baleset, a munkavédelmi előírások betartásáért.
·                     Az óvodát a biztonsági rendszer használatával megbízott alkalmazottak nyitják, illetve zárják.
·                     A gyermekek az óvoda helyiségeit csak felnőtt (pedagógus, dajka vagy szülő) felügyeletével használhatják.
·                     Vagyonvédelmi, illetve biztonságtechnikai okokból a kiszolgáló helyiségeket és az üres foglalkoztatókat zárva kell tartani.
·                     Az egyes helyiségek berendezéseit, felszereléseit elvinni csak a vezető engedélyével lehet.
·                     Az óvoda által szervezett, valamint a szülők részvételével tartott rendezvények alkalmával az óvoda helyiségeinek használati rendjét az óvodavezető állapítja meg.
·                     Az intézmény egészségügyi és egyéb helyiségeit (felnőtt toalett) csak az óvodában dolgozók használhatják.      
·                     Igénybevételük csak indokolt esetben és az arra illetékes (óvodavezető illetve helyettes) jóváhagyásával lehetséges.
·                     Az ételszállítás meghatározott időpontokban történik. A konyhán csak a konyhai személyzet tartózkodhat.
·                     A hivatalos ügyintézés az óvodavezető irodájában történik.
·                     A nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben párt, vagy párthoz kötődő társadalmi szervezet nem működhet.

A SZÜLŐK ÉS AZ ÓVODA DOLGOZÓINAK EGYÜTTMŰKÖDÉSE, TÁJÉKOZTATÁS, ÜGYINTÉZÉS, PANASZKEZELÉS
·                     A gyerekek optimális nevelése érdekében szükség van a nyílt, őszinte kapcsolat kialakítására.
·                     Az óvodánkba járó gyerekeket arra neveljük:
                                                                  - hogy tanulják meg tisztelni a felnőtteket,
                                                                  - szeressék és fogadják el pajtásaik egyéniségét,
                                                                  - különbözőségét
                                                                  - legyenek képesek alkalmazkodni,
                                                                  - konfliktusokat ne durvasággal, erőszakossággal,
                                                                     árulkodással oldják meg.
·                     Ezen törekvésünk sikerének érdekében kérjük, hogy otthon is ezeket az alapelveket erősítsék gyermekeikben. Pl. Ne tegyenek a gyerek előtt indulatos, negatív megjegyzéseket mások gyermekeire és ne biztassák gyermekeiket verekedésre, még akkor sem, ha előző nap az Ön gyermekét érte esetleg sérelem.
·                     A gyermekek munkáit becsülje meg a szülő és gondoskodjon hazaviteléről!
·                     Szülői értekezletet a csoportok évente legalább 3 alkalommal tartanak, aktualitástól függően esetleg többet.
·                     Fogadóórát az óvodavezető, a logopédus és az óvodapedagógusok szükség szerint, alkalmanként, előre megbeszélt időpontban tartanak.
·                     A gyermekek óvodai fejlődéséről, magatartásáról, személyükkel kapcsolatos teendőkről tájékoztatást csak a gyermek óvónője adhat. A gyermek fejlődésének előmeneteléről a csoportos óvónők személyiség és fejlettségmérő lapot vezetnek.
·                     Az óvodába hagyott, illetve hozott tárgyakért nem vállaljuk a felelősséget (arany, ezüst ékszerek, játékok, könyvek, biciklik, stb...).
·                     Nem támogatjuk, hogy a gyermekek az óvoda területén különféle otthonról hozott édességeket és egyéb élelmiszereket fogyasszanak, mert a többi gyermekkel szemben nem etikus.
·                     Mobiltelefonokat az óvoda nyílt napjain, szülői értekezletein, ügyintézés közben a szülők nem használhatják. Az óvoda dolgozói munkavégzés idején csak nagyon indokolt esetben használhatják.
·                     Az intézményvezető vagy helyettese 7.30 – 15.30 óráig tartózkodik az óvodában.
·                     Kérjük, hogy bármilyen problémát, sérelmet a lehető legrövidebb időn belül beszéljék meg a csoportos óvodapedagógussal. Amennyiben ez nem vezet

eredményre, problémájukkal forduljanak az intézményvezetőhöz.
·                     Az írásban beadott panaszokat, javaslatokat az intézményvezető kivizsgálja és 30 napon belül írásban válaszol. Amennyiben a szülő számára a válasz nem kielégítő, az óvoda fenntartójához fordulhat jogorvoslatért.
Kérjük, óvja és becsültesse meg gyermekével az óvoda tulajdonát képező eszközöket, tárgyakat, ügyeljenek a tisztaságra és cselekvően támogassák az óvodát nevelési feladatainak ellátásában.
A vezető belső ellenőrzési terv szerint folyamatosan ellenőrzi a Házirend érvényesülését, betartását.
A házirendet az intézményvezető készíti el a nevelőtestület bevonásával és a Szülői Szervezet együttműködésével.
A házirendet a Szülői Szervezet véleményezi, a nevelőtestület fogadja el.
A házirend előírásai a fenntartó jóváhagyása, illetve hatálybalépés után mindenki számára, az óvodával jogviszonyban állókra (gyermek, alkalmazott) és óvodahasználókra (szülők, nagyszülők, és egyéb benntartózkodók) kötelező érvényűek!
Jelen Házirend készült az Aszalói Óvodában 2016. 08.28-án.
Készítette: Aszaló, 2016. 08. 28.                                          .......... ………………………………
                                                                                                        Tamásné Kurucz Ilona
                                                                                                            intézményvezető
Jelen Házirendet az intézményvezetőjének előterjesztése, megvitatása és szükségesnek vélt módosítások, kiegészítések elvégzése után a nevelőtestület elfogadta.


…………………………………………..                 ……………………………………………

…………………………………………..                 …………………………………………

…………………………………………..


Jelen Házirendet az intézmény vezetőjének előterjesztése után a szülői szervezet képviselői megismerték, véleményezték, elfogadták, kifogást nem emeltek.
                                                                                                                                                      
                                                                                           Szülői Szervezet Képviselője




Az óvoda és iskola kapcsolattartásának lehetőségei, tervei
A 2016/2017-os nevelési évben
1.     Szeptember:
A volt nagycsoportos óvodapedagógusok és az óvodavezető meglátogatják az első osztályos gyermekeket az iskolában.
2.     Február:
A farsangi mulatságon részt vesznek az óvodapedagógusok és az óvodavezető.
3.     Április:
Ø  Szülői értekezleten a leendő elsős tanító néni részvétele.
4.     Május:
A nagycsoportosokkal meglátogatjuk az első osztályos gyermekeket, közös órákon veszünk részt.
Az évzáró – ballagási ünnepségen a tanító nénik is meghívott vendégek.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése